SON DAKİKA

lorem ipsum dolar sit amet         

Bugün: 22.08.2014
  • Ana Sayfa
  • »
  • Sulama Birlikleri ve Yasası Düzenlenmeden Türkiye’de Su Yönetimi Düzelmez - 1

Sulama Birlikleri ve Yasası Düzenlenmeden Türkiye’de Su Yönetimi Düzelmez - 1

Bu başlık 01 Ekim 2013 tarihli topraksuenerji.org web sayfasından hiç değiştirilmeden ve yorum vs katmadan olduğu gibi yazılmıştır. Sadece yazının uzun olması vesilesiyle 2 bölüm olarak yayınlanacaktır.

Bu başlık 01 Ekim 2013 tarihli topraksuenerji.org web sayfasından hiç değiştirilmeden ve yorum vs katmadan olduğu gibi yazılmıştır. Sadece yazının uzun olması vesilesiyle 2 bölüm olarak yayınlanacaktır.
DSİ, 1.8 milyon hektar tarım alanındaki sulama sistemlerini büyük bir oranda sulama birliklerine devretti. 1993 yılında başlayan bu çalışma peyder pey devam etti. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü`nün sulama alanındaki özelleştirme çalışmaları nedeniyle Dünya Bankası, Türkiye`yi örnek ülke olarak gösterdi. Ancak daha sonra Dünya Bankasının Türkiye`deki su ve sulama yönetimi için 2007 yılında hazırladığı raporda " Sulama Birliklerine devrin biraz hızlı olduğundan ve bu nedenle istenilen verimlilikte çalışmadığından söz edildi. 
DSİ halen Sulama tesislerinin %95`ini devretmiş bulunuyor. Bu devir işlemi için Dünya Bankası`nın makine-teçhizat alımı ve amaçlı olarak Türkiye`ye 37.5 milyon dolarlık kredi desteği sağladı. Ancak Sulama Birliklerinin sorunları artarak kriz boyutuna ulaştı. Halen ülke genelinde 388 aktif sulama birliği bulunuyor ve bunların 137 tanesinin pompaj sulaması diğerleri ise cazibeli sulama gerçekleştiriyor. Türkiye`deki 388 sulama birliğinden 133`ünün bir araya gelerek oluşturduğu SUBİRDER, enerji ve personel konusunda yaşanan sıkıntıların had safhaya ulaştığını ve bu sıkıntıların çözümlenmemesi halinde birliklerin kapanacağını öne sürüyor.
SUBİR DER Başkanı Mehmet Ergücen sorunları konusunda şunları söylüyor 
"Türkiye`deki 388 sulama birliği, ülkenin sulanabilir alanı olan 4 milyon 800 bin hektardan 3 milyon 800 bin hektarına tekabül ediyor. Diğer kalan 1 milyon hektar alan ise sulama kooperatifleri, belediyeler, mahalli kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor. 388 sulama birliğimizden 137 tanesinde pompaj sulama var. Diğerleri ise cazibeli sistemle çalışıyorlar. Sıkıntımız çok. Bir taraftan enerji ve elemanlar, diğer taraftan drenaj, çoraklaşma gibi sıkıntılarımız var. Enerjide KDV`nin yüzde 1`e indirilmesi, yüzde 30 destekleme verilmesi gibi önerilerimiz bulunuyor" 
Ergücen "Bizim Sulama Birlikleri olarak iki tane ana sorunumuz bulunmaktadır. Biri enerji (pompalı sulama birlikleri) diğeri de 5620 sayılı norm kadro uygulamasından dolayı daimi işçi statüsüne tabi olmamız. Ve bu nedenle sulama birliklerine aşırı bir yük getirmektedir. Hatta şu anda çoğu birliklerimizin bütçeleri bile tutturamıyorlar. Şu anda Kanundaki yüzde 30`luk oranın çok çok üstünde personel harcamaları bulunmaktadır. Bundan dolayı da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır" dedi. 
"Norm fazlası personel belediyelere, mahalli birimlere veya bakanlıkların gibi bu kesimlere aktarılmasını istiyoruz. Yılda 4 milyon TL gibi bir enerji faturası gelmektedir. Buda ciddi bir maliyet. Biliyorsunuz enerjinin fiyatları çok yüksek olmasıyla birlikte ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Şu anda Elbistan Sulama Birliğimiz kapanmayla karşı karşıya" diye konuştu.

800 Milyon TL Elektrik Borcu 
Tarım alanlarının sulanabilmesi için kurulan Sulama Birlikleri çiftçiden tahsilat yapamayınca elektrik dağıtım şirketlerine 800 milyon liralık borcunu ödeyemedi. 
Sulama Birlikleri`nin elektriği kesilirse 2 milyon çiftçinin 410 bin hektarlık tarım alanı susuz kalacak. Türkiye`de tarım alanlarının sulanabilmesi amacıyla kurulan Sulama Birlikleri borç batağına girdi. 2 milyona yakın çiftçinin 410 bin hektarda yaptığı sulamanın Maliye, SGK, elektrik ve personel borcu 800 milyon liraya ulaştı. 
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 515